Psikoterapiden yararlanmak için bir uzmana başvurduğu andan itibaren her danışan temel haklara sahiptir.

Yeterlilik- Hizmet alacağınız terapistin yeterliliklerini araştırmak ve sorgulamak hakkınızdır. Terapist hangi okuldan mezundur? Diplomasını görmeyi talep edebilirsiniz. Terapist olmak için salt üniversite bitirmek yeterli değildir. Uzmanlığını nereden edinmiştir? Deneyimi nedir?

Mahremiyet- Terapi sürecinde ve sonrasında %100 mahremiyet ilkesi geçerlidir. Yani, terapistinizle seanslarda paylaştığınız, istisnasız her şey gizlidir. Terapist sizden hiçbir şekilde, hiçbir yerde bahsedemez. Eğer aksi olursa şikayet hakkı doğar.

Süre - Süreç- Terapi seansları genelde 45 ila 50 dakika arasındadır. Vaktinde seansa ulaşmanız önemlidir. Terapinin ne kadar süreceği bazı durumlarda bilinebilir. Genellikle ucu açık da bırakılabilir. Terapistinizle konuşarak çalışmanızın ilkelerinden haberdar olunuz.

Temas- Terapist danışanıyla terapi süreci dışında sosyalleşmemelidir. Bu, terapinin sağlıklı yürümesi açısından kabul edilmiştir bir ilkedir. Çiğnenmesi halinde danışanın dolaylı mağduriyeti söz konusudur. Terapist, danışanı ile cinsellik çağrıştıran hiçbir yakınlaşmaya giremez. Aksi, meslek ilkelerinin ihlalidir.

Mağduriyet- Terapistin hangi profesyonel derneğe/derneklere üye olduğunu bilmeniz, mağdur olmanız halinde faydalı bir bilgilidir.

Eğer danışan olarak, yolunda gitmediğini düşündüğünüz, hatalı olduğunu hissettiğiniz bir durum varsa, öncelikle bu durumu tüm açıklığıyla terapistinizle paylaşmanız önerilir. Sonuç alamadığınızı düşünüyorsanız, terapistinizi değiştirebilir, çok uç vakalarda şikayette bulunabilirsiniz.

Türk Psikologlar Derneği  www.psikolog.org.tr